T.C. Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü Ticaret Dairesi Başkanlığı'ndan alınan yazıda; TMO'nun toplamda 7 bin 647 ton natürel nohut stoğu (6.304 ton ELÜS ve 1.343 ton TMO deposu) 4,00 TL/Kg fiyatla peşin bedel mukabili kişi ve kuruluş ayrımı yapılmaksızın toptan olarak satışa açıldığı belirtilmektedir.

ELÜS nohut satışlarından TMO Elektronik Satış Platformun'a ve TÜRİB'e üye olan tüm kesimler faydalanabileceği belirtilmektedir. Söz konu stoklar için 01 Şubat - 09 Şubat 2021 tarihleri arasında TMO Elektronik Satış Platformu üzerinden talep toplanacak, 12 Şubat 2021 tarihinde ilgili kişi ve kuruluşlarca Platform üzerinden tahsis miktarları görüntülenebileceği belirtilmektedir. 15 Şubat - 24 Şubat 2021 (dahil) tarihleri arasında her gün ELÜS tahsis miktarları takas için TÜRİB'de işlem göreceği belirtilmektedir.

TMO depolarında stoklu nohutların satışı Şube Müdürlükleri kanalıyla serbest olarak yapılacağı belirtilmektedir. TMO depolarından satışı yapılan nohutlar için para yatırma süresi 24 Şubat 2021 tarihinde mesai bitiminde sona ereceği belirtilmektedir.

Satışların stoklarla sınırlı olup güncel stok ve satış fiyatlarına www.tmo.gov.tr internet sitesinden ve Şube Müdürlüklerinden ulaşılabileceği belirtilmektedir.

 


Duyurular Panosu