Türk gıda ihracatçılarının Uzakdoğu’daki referansı Japonya olacak

 

Türk gıda ürünleri Japonya’dan Uzakdoğu’ya yayılacak

 

Türk gıda ihracatçılarının Uzakdoğu pazarındaki referansı Japonya olacak. Gıda tercihlerinde son derece titiz olan Japonya’ya 2018 yılında ihracatını yüzde 22 arttırarak 182 milyon dolar ihracat yapan Türk gıda ihracatçıları, 5-8 Mart 2019 tarihlerinde düzenlenen Foodex Japan 2019 Fuarı’nda, Türk gıda ürünlerini Uzakdoğu ülkelerinden gelen binlerce ithalatçıya tanıttı.

 

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu Ege İhracatçı Birlikleri’nin gerçekleştirdiği Uzakdoğu’nun en büyük ve prestijli gıda fuarı FOODEX JAPAN 2019 Fuarı’na Türkiye 43 firma ile katıldı ve Türk lezzetleriyle Japonları buluşturdu.

 

Japonya’nın referans bir ülke olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, Türk gıda ihracatçısı firmaların Japonya’ya küçük miktarlarda da olsa ihracat yapmaları halinde bunu referans göstererek Uzakdoğu pazarında her ülkeye ihracat yapabileceklerini ve ihracatlarını arttırabileceklerini kaydetti.

 

Japonya’da yılda 3-4 kez tanıtım etkinliği yapacaklar

 

Japonya ve Uzakdoğu pazarında Türk gıda ürünlerinin sürekliliğini sağlamak için tanıtım etkinliklerini önümüzdeki süreçte yıl içine yayma kararı aldıklarını anlatan Celep, “2020 yılından itibaren Japonya’da her 3 ayda bir Türk gıda ürünlerinin algısını yükseltmeye yönelik tanıtım etkinlikleri yapacağız. Türkiye tarım ve gıda sektöründe yıllık 60 milyar dolara yakın üretim hacmiyle Avrupa’nın en büyük, dünyanın 7’nci büyük üreticisi konumunda, 175 ülkeye gıda ihracatı gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin tarım ve gıda ürünleri ihracatının yaklaşık yüzde 22’sini ise İzmir yapıyor. Gıda ihtiyacının büyük bölümünü ithalatla karşılayan Japonya’ya daha fazla gıda ürünleri ihraç etmek için çaba göstereceğiz. 2018 yılında Ege Bölgesi’nden Japonya’ya yapılan gıda ihracatının yüzde 57’lik artışla 82 milyon dolara ulaşmış olması da doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi” diye konuştu.

 

EİB’nin organizasyonuna Ticaret Bakanlığı’ndan övgü

 

Ege İhracatçı Birlikleri’nin Foodex Japan 2019 Fuarı kapsamındaki performansı ve aynı tarihlerde Japonya’da gerçekleştirdiği başarılı etkinlikler Ticaret Bakanlığı’nın takdirini kazandı.

 

Türkiye’nin Tokyo Ticaret Başmüşaviri Murat Yapıcı, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a gönderdiği mesajında; EİB’nin Foodex Japan Fuarı’nda başarılı bir organizasyona imza attığını belirterek, “Firmalarımız, Türkiye-Japonya Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri hakkında bilgi talep etmiş ve 1 Şubat’ta yürürlüğe giren Avrupa Birliği-Japonya STA’sı sebebiyle AB orjinli rakiplerine karşı dezavantaj endişelerini dile getirmişlerdir. Tarım ve işlenmiş gıda ürünlerinin ihracatımızdaki payı toplamda yüzde 10,5 iken, Japonya’ya yüzde 40 olması STA’nın gıda ihracatçılarımız açısından önemini göstermektedir” dedi.

 

Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan ise; Büyükelçilikte düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, 2019 yılının Japonya’da Türk Kültür yılı olduğunu ve Japonya ile Serbest Ticaret Anlaşmasında son aşamaya gelindiğini, Japonya’da yapılacak G-20 zirvesi sırasında imzalanmasını beklediklerini dile getirdi.

 

Ünlü Türk Şefler Maksut Aşkar ve Yılmaz Öztürk Foodex Japan 2019 Fuarı sırasında Türkiye standında Türk lezzetleriyle Japon damak tadına uygun menüler hazırlayarak fuar katılımcılarına ikram etti. Türk şeflerin tadım etkinliklerine Japonların ilgisi yoğun oldu. Ebru sanatçımız Garip Ay’ın Ebru sunumları da Japonların beğenisini kazandı.

 

FOODEX JAPAN 2019 Fuarı’nda Ege İhracatçı Birlikleri Milli Katılım Organizasyonu ile katılan Türk firmaları ise şunlar oldu; “A. KUARTET GIDA PAZARLAMA IC VE DIS TICARET LTD. STI., ACARSAN MAKARNA UN GIDA İNŞAAT SAN.VE TİC. A.Ş., ALHATOĞLU ZEYTİNCİLİK GIDA ZİR. İLAÇ VE TARIM MAK. SAN. TİC. LTD. ŞTİ, ALTAS YAG SU VE TARIM URUNLERI GIDA INSAAT OTO NAK SAN VE TIC A.S., AROMA BURSA MEYVE SULARI VE GIDA SAN. A.Ş., BALARISI GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş., BEŞSAN MAKARNA GIDA SAN VE TİC. A.Ş., BUNGE GIDA SANAYI VE TICARET A.S., CHEF SEASONS GIDA SAN VE TİC LTD STİ, DURU BULGUR GIDA SANAYI VE TİCARET A.Ş., DURUM GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş., ELİT ÇİKOLATA VE ŞEKERLEME SAN.A.Ş, ELVAN GIDA SAN.VE TİC.A.Ş., EREĞLİ AGROSAN DOĞAL ÜRÜNLER VE TÜREVLERİ TARIM, ÜRETİM VE TİC. A.Ş., FINE FOOD GIDA SAN. VE TIC. IHR. ITH.A.S., GOYMEN TARIM URUNLERI SAN VE TIC A.S, GÖKNUR GIDA MADDELERİ ENERJİ İMALAT İTHALAT İHRACAT TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ, IŞIK TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ, K.F.C. GIDA A.S. - SUNNY FRUIT, KONYA ŞEKER SAN. VE TİC. A.Ş., KOZMOPOLİTAN GIDA SAN. VE TİC. A.Ş., MARTAŞ MARMARA TARIMSAL ÜRÜNLERİ DEĞERLENDİRME A.Ş., MAVRAS ZEYTİNCİLİK TARIM ÜRÜNLERİ GIDA HAYVANCILIK İHRACAT İTHALAT SANAYİ VE TİC LTD ŞTİ., MAYA GLOBAL DIŞ TİCARET İNŞAAT VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ, MERTER BAL TAHİN GIDA TEKSTİL İNŞAAT SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ., MEVSİM GIDA SANAYİ VE SOĞUK DEPO TİCARET AŞ., MUTLU MAKARNACILIK SANAYİ VE TİCARE A.Ş., NEJAT ATALAN DIS TICARET A.S., POLEN ENERJİ MAD.GIDA TAR.İNŞ.SAN.VE TİC.AŞ., RELLA GIDA SANAYI VE TICARET A.Ş., SARDES GIDA SANAYI VE TARIM URUNLERI TIC. LTD. STI., SEVEN FOODS TARIM ÜRÜNLERİ VE GIDA SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ, SINIRLI SORUMLU TARİŞ ÜZÜM TARIM SATIŞ KOOPERATİFLERİ BİRLİĞİ, TAYAŞ GIDA SAN. VE TİC. A.Ş, TEKİNAK GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş., UYGUN RAFINE YAĞ SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ., VERDE YAG BESIN MAD.SAN.VE TIC A.S., ZUMDIECK KONSERVE DONDURULMUŞ GIDA A.Ş.”

 


Duyurular Panosu

 

Diğer Haberler

DESOB Yönetim Kurulu Başkanlığına Hayırlı Olsun Ziyareti Gerçekleştirildi

DESOB Yönetim Kurulu Başkanlığına Hayırlı...

  Borsamız Başkanı Engin Yeşil, Borsamız Meclis Başkanı Ahmet Ay ile Borsamız Yönetim Kurulu Üyeleri ve...

Diyarbakır Otelciler ve Turizmciler Derneği Borsamızı Ziyaret Etti

Diyarbakır Otelciler ve Turizmciler Derneği...

  Diyarbakır Otelciler ve Turizmciler Derneği (DOTED) Başkanı Veysi Kaya ve DOTED Yönetim Kurulu Üyeler...

Organiza Sanayi Bölgesi Yönetiminden Borsamıza Ziyaret

Organiza Sanayi Bölgesi Yönetiminden Borsamıza...

  Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Fidan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Bo...

İŞKUR Müdürlüğünden Borsamıza Ziyaret Gerçekleştirildi

İŞKUR Müdürlüğünden Borsamıza Ziyaret Gerçekleştirildi...

Diyarbakır Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Mustafa Yılmaz Borsamız Başkanı Engin Yeşil ile Borsamız Yönetim ...

 (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgından Borsamıza Ziyaret

(DEVA) Partisi Genel Başkan...

  Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın,İl Başkanı Av.Cihan Ülsen ve ...

Yılın Gazetecileri Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yılın Gazetecileri Ödülleri Sahiplerini Buldu...

  Borsamız Başkanı Engin Yeşil Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti 36.Yılın Başarılı Gazetecileri Ödül tören...

rockgalery