TURİZM’DE DİYARBAKIR OLMAZSA OLMAZ

Diyarbakır Vali Yardımcısı H. Hasan Gökpınar, Açık hava müzesi Diyarbakır’ın Turizmde Türkiye’nin olmazsa olmaz şehirlerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan “Travel Turkey İzmir” Turizm Fuar ve Kongresi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB ve İZFAŞ ortaklığıyla 11. kez kapılarını açtı.

Şehirlerin kültürel ve tarihi değerleri ile turizm potansiyelinin tanıtıldığı Travel Turkey İzmir Fuarı’na bu yıl Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Karacadağ Kalkınma Ajansı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Sur Belediyesi, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Aile Destek Merkezi, TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulu, Hacı Levent Kadayıfçısı, Uğurcan Peynircioğlu ve Tanrıkulu Bakırcılık katıldı.

“Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı” çalışması ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Diyarbakır Surlarının işlendiği stant tasarımıyla yerini alarak adeta ilgi odağı oldu.

Diyarbakır Standında davetlilere Hacı Levent Kadayıfları, Uğurcan Peynircioğlu örgü peyniri, Diyarbakır Çöreği, pestil, badem ezmesi ikram edilirken, bilimsel kitaplar, broşürler, kitapçıklar, gezi rehberleri ve diğer tanıtım materyallerinin dağıtımı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Aile Destek Merkezi tarafından dezavantajlı bayanların yapmış olduğu el emeği göz nuru el sanatları sergilendi.

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan ve Travel Turkey İzmir Fuarında Diyarbakır standında ziyaretçileri Diyarbakır Vali Yardımcısı H.Hasan Gökpınar ile Diyarbakır Turizm Platformu üyeleri karşıladı.

GÖKPINAR’’DİYARBAKIR OLMAZSA OLMAZ’’

Vali Yardımcısı H.Hasan Gökpınar Bu tür fuarlarda yer almanın kent turizmi için çok önemli olduğunu belirterek, ’’Binlerce yıl geçmişi olan bir kent ve 33 medeniyete ev sahipliği yapmış, Sahabeler ve Peygamberler şehri olan ilimizin en iyi şekilde tanıtılmasını tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ile birlikte en iyi şekilde yapma gayreti içindeyiz.

Açık hava müzesi Diyarbakır’ın Turizmde Türkiye’nin olmazsa olmaz şehirlerinden biri olduğunu belirten Vali Yardımcısı Gökpınar, ilimizde devam eden kurtarma ve arkeolojik kazılarında özellikle Roma imparatorluğunun Doğu Sınır Karakolu olan Zerzevan Kalesi kazı çalışmalarında ortaya çıkan yer altı şehri ve Mitras Tapınağı ilimizin ve bölgemizin turizm açısından Ülkemizde ne kadar önemli bir şehir olduğunun kanıtıdır’’ dedi.

EKER,’’DESTİNASYONLARA DAHİL EDİLMELİ’’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanı Ali Fuat Eker, Büyükşehir Belediyesi olarak dünya kültür mirası listesinde yer alan Diyarbakır’ın turizm potansiyelini açığa çıkarmak ve tanıtmak için her türlü çalışmayı aralıksız olarak sürdürdüklerini belirterek, ’Ulusal ve Uluslararası Fuarlara katılım sağlayarak turizm profesyonelleri ile buluşarak kentimiz Diyarbakır’ın Turizm destinasyonlarına dahil edilmesi için çalışmalar yürütüyoruz’’ dedi.

TAN,’’TANITMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Komisyonu Başkanı Alaaddin Tan, Neolitik çağdan kalan Körtiktepe ve  33 Medeniyete ev  sahipliği yapmış kentimizi tanıtmak ve İlimize Turist çekmeyi sağlamak adına İzmir’de bulunuyoruz. Kardeş şehir olarak gördüğümüz İzmir’de bulunmak ve bu kapsamda Turizm Profesyonelleri ile ilişki geliştirmek bizler açısından oldukça önem taşımakta. Turizm Komisyonu olarak gerek ulusal gerekse de uluslararası mercilerde kentimizi tanıtmaya devam edeceğiz.

BOYLU’’KÜLTÜREL PAYLAŞIMLAR YAPILMALI’’

Diyarbakır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Boylu ise,bu tür fuarların Diyarbakır’ın kültürel ve tarihsel değerlerinin  tanıtımı ve markalaşması açısından çok önemli olduğunu söyledi. Turizm Fuarında farklı kültürden insanların bir araya geldiğini ve kültürel paylaşımların gerçekleştiğini söyledi.

AKYIL ’’HERKES GELİP GÖRSÜN’’

Türkiye seyahat Acentaları Birliği Diyarbakır Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl ise Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel güzellikleri ile önemli turizm potansiyelini içinde barındırdığını belirterek,’’Eşi benzeri olmayan Diyarbakır, edebiyat, medeniyet, inanç, şiir, tarih, kültür, sevgi ve kendine has yöresel lezzetleri ile herkesin gelip görmesi gereken bir kenttir” dedi.